Five Northern teams poised to begin Georgia state little league - WTVM.com-Columbus, GA News Weather & Sports

Five Northern teams poised to begin Georgia state little league tournament play

COLUMBUS, GA (WTVM) -

Five teams from Northern set to begin play in Georgia Little League state tournaments in their divisions in baseball and softball on Saturday.

The 9/10 baseball state tournament is at Midway Little League in Decatur, while the 10/11 baseball tournament will be in Toccoa.

All Georgia Little League softball tournaments will be played at Pioneer Little League's fields at Britt David Park in Columbus.

Here are the schedules:

GEORGIA STATE LITTLE LEAGUE TOURNAMENTS

9/10 Softball

Pioneer Little League, Columbus

Saturday, July 11

Game 1: Northern vs. Bartow County, 10 am

Game 2: Hart County vs. West Point, 12 pm

Game 3: Elbert County vs. Oconee County, 2 pm

Sunday, July 12

Game 4: W1 vs. Warner Robins American, 2 pm

Game 5: W2 vs. W3, 4 pm

Monday, July 13

Game 6: L2 vs. L3, 5:30 pm (loser eliminated)

Game 9: W4 vs. W5, 7:30 pm (winner to finals)

Tuesday, July 14

Game 7: L1 vs. L5, 5:30 pm (loser eliminated)

Game 8: W6 vs. L4, 7:30 pm (loser eliminated)

Wednesday, July 15

Game 10: W7 vs. W8, 5:30 pm (loser eliminated)

Thursday, July 16

Game 11: L9 vs. W10, 6 pm (winner to finals/loser eliminated)

Friday, July 18 (Championship)

Game 12: W9 vs. W11, 6 pm

Saturday, July 19 (Championship)

Game 17: If Needed, 10 am

Major Softball

Pioneer Little League, Columbus

Saturday, July 11

Game 1: West Point vs. Northern, 10 am

Game 2: Athens vs. Warner Robins American West, 12 pm

Sunday, July 12

Game 3: W1 vs. Hart County, 2 pm

Game 4: L2 vs. L1, 4 pm (loser eliminated)

Monday, July 13

Game 6: W4 vs. L3, 5:30 pm (loser eliminated)

Game 5: W2 vs. W3, 7:30 pm (winner to finals)

Tuesday, July 14

Game 7: L5 vs. W6, 7:30 pm (winner to finals/loser eliminated)

Wednesday, July 15 (Championship)

Game 8: W5 vs. W7, 6 pm

Thursday, July 16 (Championship)

Game 9: If Needed, 6 pm

Senior Softball

Pioneer Little League, Columbus

Saturday, July 11

Game 1: West Point vs. East Athens, 10 am

Game 2: Northern vs. Macon, 12 pm

Sunday, July 12

Game 3: W1 vs. Madison County, 2 pm

Game 4: L2 vs. L1, 4 pm (loser eliminated)

Monday, July 13

Game 6: W4 vs. L3, 5:30 pm (loser eliminated)

Game 5: W2 vs. W3, 7:30 pm (winner to finals)

Tuesday, July 14

Game 7: L5 vs. W6, 7:30 pm  (winner to finals/loser eliminated)

Wednesday, July 15 (Championship)

Game 8: W5 vs. W7, 6 pm

Thursday, July 16 (Championship)

Game 9: If Needed, 6 pm

9/10 Baseball

Midway Little League, Decatur

Saturday, July 11

Game 1: Warner Robins American East vs. Athens, 10 am (Field 1)

Game 2: Franklin County vs. West Point, 10 am (Field 2)

Game 3: Cartersville vs. Murphey Candler Blue, 12:30 pm (Field 2)

Game 4: Northern vs. Elbert County, 12:30 pm (Field 1)

Sunday, July 12

Game 5: W1 vs. Midway Heights, 2 pm (Field 2)

Game 9: W2 vs. W3, 2 pm (Field 1)

Game 6: L1 vs. L2, 5:00 pm, (Field 1) (loser eliminated)

Monday, July 13

Game 8: W6 vs. L3, 5:30 pm (Field 2) (loser eliminated)

Game 10: W4 vs. W5, 5:30 pm (Field 1)

Game 7: L4 vs. L5, 8 pm (Field 1) (loser eliminated)

Tuesday, July 14

Game 13: W9 vs. W10, 5:30 pm (Field 2) (winner to finals)

Game 12: W8 vs. L10, 5:30 pm (Field 1) (loser eliminated)

Game 11: W7 vs. L9, 8 pm (Field 1) (loser eliminated)

Wednesday, July 15

Game 14: W11 vs. W12, 6:30 pm (Field 1) (loser eliminated)

Thursday, July 17

Game 15: W14 vs. L13, 6:30 pm (Field 1) (winner to finals/loser eliminated)

10/11 Baseball

Toccoa Little League

Saturday, July 11

Game 1: Northern vs. Vine Ingle, 11 am (Field 3)

Game 2: Hart County vs. West Point, 11 am (Field 4)

Game 3: Cartersville vs. Smyrna, 1:30 pm (Field 4)

Game 4: Belvedere vs. Oconee County, 1:30 pm (Field 3)

Sunday, July 12

Game 5: W1 vs. W2, 2 pm (Field 4)

Game 7: L1 vs. L2, 2 pm (Field 3) (loser eliminated)

Game 6: W3 vs. W4, 4:30 pm (Field 4)

Game 8: L3 vs. L4, 4:30 pm, (Field 3) (loser eliminated)

Monday, July 13

Game 9: L6 vs. W7, 3:30 pm (Field 4) (loser eliminated)

Game 10: L5 vs. W8, 6 pm (Field 4) (loser eliminated)

Game 11: W5 vs. W6, 5:30 pm (Field 4) (winner to finals)

Tuesday, July 14

Game 12: W9 vs. W10, 7:00 pm (Field 4) (loser eliminated)

Wednesday, July 15

Game 13: L11 vs. W12, 7:00 pm (Field 4) (winner to finals/loser eliminated)

Thursday, July 17 (Championship)

Game 15: W11 vs. W13, 7:00 pm (Field 4)

Friday, July 18 (Championship)

Game 16: If Needed, 1:00 pm (Field 4)

Friday, July 18 (Championship)

Game 16: W13 vs. W15, 6:30 pm (Field 1)

Saturday, July 19 (Championship)

Game 17: If Needed, 10 am (Field 1)

Major Baseball

Athens Little League

Saturday, July 25

Game 1: Northern vs. Warner Robins American West, 11 am (Field 1)

Game 2: District 6 vs. Smyrna, 11 am (Field 2)

Game 3: District 7 vs. Cartersville, 1:30 pm (Field 1)

Game 4: Midway Heights vs. Athens, 1:30 pm (Field 2)

Sunday, July 26

Game 5: Peachtree City American vs. W1, 1 pm (Field 1)

Game 6: L1 vs. L2, 1 pm (Field 2) (loser eliminated)

Monday, July 27

Game 9: W2 vs. W3, 6 pm (Field 1)

Game 10: W4 vs. W5, 6 pm (Field 2)

Game 7: L4 vs. L5, 8 pm (Field 2) (loser eliminated)

Game 8: W6 vs. L3, 8 pm (Field 1) (loser eliminated)

Tuesday, July 28

Game 11: L9 vs. W7, 6 pm (Field 2) (loser eliminated)

Game 12: L10 vs. W8, 6 pm (Field 1) (loser eliminated)

Wednesday, July 29

Game 13: W9 vs. W10, 6 pm (Field 1) (winner to finals)

Game 14: W11 vs. W12, 6 pm (Field 2) (loser eliminated)

Thursday, July 30

Game 15: L13 vs. W14, 6 pm (Field 1) (winner to finals/loser eliminated)

Friday, July 31 (Championship)

Game 16: W13 vs. W15, 6 pm (Field 1)

Saturday, August 1 (Championship)

Game 17: If Needed, 11 am (Field 1)

Powered by Frankly