Thursday's Scores - WTVM.com-Columbus, GA News Weather & Sports

Thursday's Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL

Entiat 80, Wilson Creek 10

Garfield-Palouse 60, Colton 44

1A District 4=

First Round=

Montesano 82, Stevenson 46

1A Northwest District 1=

Semifinal=

Nooksack Valley 65, South Whidbey 46

1B District 1=

Fifth Place=

Grace Academy 55, Lopez 52

1B District 1=

Third Place=

Lummi 64, Mount Vernon Christian 55

2A District 1/2=

Play-In=

Burlington-Edison 66, Archbishop Murphy 45

Lynden 82, Bellingham 47

Sammamish 67, Cedarcrest 56

Sedro-Woolley 66, Sehome 61

2A District 4=

Play-In=

Tumwater 70, Hockinson 65

2A West Central District 3=

First Round=

Fife 66, Sequim 45

Franklin Pierce 52, Lindbergh 51

Olympic 59, Steilacoom 30

Port Angeles 52, Highline 47, OT

2B Northeast=

Quarterfinal=

Colfax 66, Davenport 40

Liberty (Spangle) 56, Reardan 37

Lind-Ritzville/Sprague 59, Northwest Christian (Colbert) 52

St. George's 88, Asotin 49

3A District 1=

Play-In=

Everett 77, Marysville-Getchell 50

Meadowdale 59, Lynnwood 53

3A Metro=

District Championship=

O'Dea 67, Seattle Prep 52

3A West Central/Southwest=

First Round=

Capital 66, Lakes 58

Kelso 68, Peninsula 46

Lincoln 79, Shelton 48

North Thurston 96, Hudson's Bay 63

Prairie 53, Bonney Lake 41

Spanaway Lake 89, Evergreen (Vancouver) 68

Timberline 77, Stadium 48

Wilson 83, Central Kitsap 57

4A District 1=

First Round=

Jackson 63, Lake Stevens 61

Kamiak 55, Cascade (Leavenworth) 42

GIRLS PREP BASKETBALL

Ballard 51, Blanchet 30

Entiat 63, Wilson Creek 16

Riverside Christian 35, Moses Lake Christian Academy 25

1A District 4=

First Round=

Hoquiam 38, King's Way Christian School 31

Montesano 66, Stevenson 19

1A Northwest District 1=

Consolation=

King's 47, Cedar Park Christian (Bothell) 34

Meridian 56, South Whidbey 21

1A SCAC=

First Round=

Cle Elum/Roslyn 62, Connell 46

Granger 49, Columbia (Burbank) 43

La Salle 82, River View 48

Zillah 77, Royal 32

1A WCD=

Play-In=

Charles Wright Academy 41, Chimacum 27

1B District 1=

Fifth Place=

Lummi 37, Shoreline Christian 22

1B District 1=

Third Place=

Lopez 44, Grace Academy 36

1B SeaTac=

Championship=

Mt. Rainier Lutheran 39, Puget Sound Adventist 36

1B SeaTac=

Fifth Place=

Quilcene 37, Tacoma Baptist 17

1B SeaTac=

Third Place=

Rainier Christian 46, Northwest Yeshiva 38

2A CWAC=

Second Round=

East Valley (Yakima) 60, Grandview 48

Selah 55, Ephrata 48

2B Northeast=

Quarterfinal=

Colfax 49, Asotin 12

Davenport 55, Reardan 28

Liberty (Spangle) 53, Northwest Christian (Colbert) 43

St. George's 52, Lind-Ritzville/Sprague 16

2B Southwest District 4=

First Round=

Mossyrock 51, South Bend 37

Ocosta 50, Adna 40

Toledo 35, Raymond 30

Willapa Valley 56, Morton/White Pass 52

3A District 1=

First Round=

Lynnwood 77, Edmonds-Woodway 64

3A Metro=

District Qualifier=

Rainier Beach 50, Roosevelt 40

4A District 1=

First Round=

Mariner 56, Jackson 38

Monroe 59, Kamiak 48

4A West Central/Southwest=

First Round=

Bellarmine Prep 60, Skyview 20

Camas 45, Hazen 41

Kentlake 59, Curtis 36

Rogers (Puyallup) 61, Tahoma 40

Thomas Jefferson 64, Sumner 45

Todd Beamer 58, Olympia 41

Union 52, Auburn Mountainview 47

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Powered by Frankly